• Spotkanie autorskie z  Agnieszką Frączek w ramach Jubileuszowej XXX Pomorskiej Wiosny Literackiej

•         W ramach tegorocznej Pomorskiej Wiosny Literackiej, czyli cyklu spotkań autorskich z pisarzami z całego kraju, w czwartek  25 kwietnia 2024 roku gościliśmy w naszej szkole pisarkę panią Agnieszkę Frączek- Gorczycę.

Spotkanie  zawdzięczamy dwóm zaprzyjaźnionym z naszą szkołą bibliotekom: Pomorskiej Bibliotece Pedagogicznej w Słupsku, organizatorowi PWL  oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Domasławicach. Dyrektor  gminnej biblioteki, panią Dorotę Dwornik oraz jej  pracowników gościliśmy na  spotkaniu.

Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Pani Frączek mówiła o swoim warsztacie literackim angażując wszystkich do wspólnej rozmowy. Pisarka   jest  autorką przeuroczych wierszy i opowiastek dla dzieci i młodzieży. Jej wiersze są pełne humoru, ciepła i radości,  często tłumaczą zawiłości języka polskiego, rozprawiają się z błędami językowymi i  trudnościami ortograficznymi.

Pani Agnieszka opowiadała o inspiracjach swojej twórczości czerpanych z życia codziennego oraz zupełnie nieraz nieoczywistych pomysłach na wiersze. Poznaliśmy np. historię wierszy powstałych pod wpływem życia jej piętnastu kociaków, przeczytanej biografii innego pisarza lub o tomiku wierszy wymyślonych do ilustracji zawartych w książce pewnego włoskiego autora. Po spotkaniu każdy uczestnik mógł otrzymać od autorki jej autograf. Myślimy, że uczniowie z chęcią przeczytają wiele książek tej autorki.

Renata Nowicka i Maja Tomaszewska

• Dzień Kostki Rubika

Dnia 17 kwietnia w Szkole Podstawowej im. Ludzi Morza w Kopnicy zorganizowano Dzień Kostki Rubika.

Historia Kostki Rubika

Kostka Rubika, znana również jako “Bűvös kocka” czyli “magiczna kostka”, została wynaleziona przez węgierskiego architekta i rzeźbiarza Ernő Rubika w 1974 roku. Rubik stworzył tę łamigłówkę jako narzędzie dydaktyczne do nauki trójwymiarowej geometrii. Kostka składa się z 26 sześcianów, które są połączone za pomocą przegubu.

W 1976 roku kostka została skonstruowana i opatentowana w Japonii przez inżyniera Terutoshiego Ishige. Pierwsza partia pięciu tysięcy kostek trafiła do węgierskich sklepów przed Bożym Narodzeniem 1977 roku i natychmiast się rozeszła. W ciągu dwóch pierwszych lat od wprowadzenia na rynek, na Węgrzech sprzedano 300 tysięcy kostek. Do Polski kostka trafiła w 1982 roku.

Ciekawostki o Kostce Rubika

• Różne kształty i wymiary: Najczęściej spotykane są kostki sześcienne, ale dostępne są również wersje, które mają mniej lub więcej ścian np. cztery, osiem lub nawet dwanaście. Można również spotkać modele w bardziej oryginalnych kształtach np. geometrycznego węża.
            • Dobry wpływ na mózg: Osoby układające kostkę Rubika w wolnej chwili są często uważane za bardziej inteligentne. Taka rozrywka to niezły trening dla mózgu. Regularne zabawy z kostką sprzyjają rozwojowi wyobraźni przestrzennej i logicznego myślenia.
            • Uzależnienie od układania: Choć układanie kostki Rubika może wydawać się nieszkodliwym zajęciem, na świecie nie brakuje osób uzależnionych od tego zajęcia.
            • Ilość kombinacji różnych ułożeń kostki 3x3x3 wynosi ponad 43 tryliony.
            • Obecny rekord świata w prędkości ułożenia kostki wynosi 3,134 sekundy. Rekord Polski w układaniu Kostki Rubika wynosi 5,77 sekundy.
            • Największą kostką Rubika jest stworzona przez Grégoire Pfennigiego w 2017 r. kostka 33×33.
            • Gdyby zebrać tyle Kostek Rubika, by każda z nich miała inny układ swoich 26 klocków i ustawić je jedna na drugiej, taka wieża miałaby wysokość ponad 246 lat świetlnych.

• Finalistka z Kopnicy!

•   Po długich oczekiwaniach otrzymaliśmy informację o ostatecznych wynikach konkursów przedmiotowych organizowanych przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. To najtrudniejsze i najważniejsze dla uczniów zmagania rówieśników z całego województwa. W tym roku tytuł finalistki Konkursu Biologicznego uzyskała Klaudia Góra – uczennica ósmej  klasy Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Kopnicy.

Składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

• Szkolne zmagania recytatorów

W środę, 10 kwietnia, odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne” w starszych kategoriach. Wiersze w swoich interpretacjach zaprezentowali uczniowie klas IV-VI i VII-VIII. Młodzi recytatorzy w wykonanie utworów włożyli całe serce.
                            Jako reprezentanci naszej szkoły do etapu gminnego konkursu wybrani zostali: w kategorii „Ptaszków” - Emilia Kujawa z klasy 5 oraz Maksymilian Kolanek z klasy 6, a wśród „Ptaków” – Kacper Macul z klasy 8. Wyróżnienie otrzymała także Weronika Kotyla z klasy 4.

Kontakt z poezją jak zwykle okazał się nie tylko zmaganiem konkursowym, ale prawdziwą przyjemnością. Wszystkim uczestnikom, a szczególnie laureatom, serdecznie gratulujemy.

Alina Kozłowska i Barbara Nalepa

• Konkurs Wiedzy o Prawie

•                 W ostatnich dniach odbył się okręgowy etap Akademii – Konkursu Wiedzy o Prawie. Jak co roku wzięli w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ludzi Morza w Kopnicy. Tym razem w zmaganiach z rówieśnikami z całej Polski wystartowali: Klaudia Góra, Nikola Zbrojewska i Grzegorz Słowikowski. Niezmiernie nam miło poinformować, że cała trójka uzyskała tytuł finalisty etapu okręgowego.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.