• Światowy Dzień Wody

• 15.05.2022 23:41
      • 22 marca obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody z PAH – pod hasłem „Wody podziemne - uwidocznienie niewidocznego widocznym”. Była to świetna okazja, aby przyjrzeć się bliżej problemowi zmniejszających się cennych zasobów wody na Ziemi. Akcja miała zwrócić uwagę uczniów na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie.

Tego dnia dominował na ubraniach uczniów kolor niebieski - symbolizujący wodę. W przededniu Dnia Wody, najmłodsze dzieci, uczęszczające do oddziałów przedszkolnych brały udział w niezwykłych zajęciach przygotowanych przez uczniów klasy VI. Grupa młodych chemików przedstawiła ciekawe eksperymenty, oczywiście z udziałem w roli głównej - wody. Wspaniale było obserwować kolorowe wulkany, tańczące rodzynki, tęczę a nawet napięcie powierzchniowe wody. Przedszkolaki z uwagą śledziły doświadczenia, biorąc w nich czynny udział. Trzeba również podkreślić, że najmłodsi wykazali się nie małą wiedzą dotyczącą zjawisk pogodowych. Bezbłędnie odpowiadali na zagadki dotyczące wody. W nagrodę wszystkie Przedszkolaki otrzymały po butelce wody i zadeklarowały chęć mówienia, o konieczności oszczędzania wody swoim najbliższym - co nas oczywiście bardzo cieszy.

Uczniowie IV-VIII w ramach święta wody brali udział w klasowym konkursie „Woda=życie”, rozwiązywali zadania matematyczne, quizy, rebusy, krzyżówki, wykreślania - wodne wyrazy, grali w sudoku, analizowali mapę świata z zasobami wodnymi kontynentów oraz oglądali animację ,,Oszczędzanie wody to za mało”. Uzupełnieniem była prezentacja multimedialna podejmująca m.in. następujące tematy: właściwości wody, jej znaczenie, obieg wody w przyrodzie, zanieczyszczenie wody, występowanie wody w przyrodzie, oczyszczanie i ochrona wód.

Mamy nadzieję, że szereg działań podjętych tego dnia w naszej szkole uświadomił każdemu, że woda jest największym skarbem i każdy z nas powinien ją chronić, cenić, szanować i we właściwy sposób wykorzystywać.

Alicja Kozielec

Izabela Drapińska-Walasek