• Festiwal Nauki „Żyj z energią” 2021.

• 07.09.2021 23:00
      • Festiwal Nauki „Żyj z energią” 2021.
        Dnia 07.09.2021 r. w Szkole Podstawowej im. Ludzi Morza w Kopnicy przy współpracy z firmą Wind Service odbył się Festiwal Nauki „Żyj z energią”. W warsztatach brały udział szkoły ze Słowina oraz Starego Jarosławia. Młodzież uczestniczyła w zajęciach o tematyce ekologicznej. Wśród doświadczeń, w których uczniowie brali czynny udział były:
        • SMOG – pokaż mi, a zrozumiem – ogromny słój i mnóstwo dymu
        • Sączki – jak wyglądają nasze płuca po dniu „inhalacji” smogiem
        • Alternatywne źródła energii – demonstracja na małych modelach
        • Wiatr, torba powietrzna i jak wydolne są nasze płuca – sprawdzamy!
        • Wielobarwne ognie, a ekologia – zapalimy czerwony, zielony i żółty płomień
        • Kocioł czarownicy i zadymka – schładzamy uczestników pokazu
        • Sublimacja i kolorowe przemiany – ekolog czarodziej posprząta… kolory
        • Lampa naftowa i in. – nie może zabraknąć kilku słów o rodzimych wynalazkach
        • Przybijamy lodową piątkę, czyli do czego jeszcze służy lateksowa rękawiczka
        • EkoBarwnik – wywar z kapusty w służbie magii
        • Bańkowe ciasto – przenosimy się na moment w świat baśni
        Ponadto uczniowie klas najstarszych dzięki firmie Wind Service pozyskali wiedzę na temat energii wiatrowej i pracy specjalisty ds. serwisu turbin wiatrowych. Zobaczyli również pokaz filmu i zdjęć z budowy i serwisu turbiny wiatrowej. Na koniec spotkania został zorganizowany konkurs z zakresu ekologii, odnawialnych źródeł energii i ochrony środowiska. Dzięki takim przedsięwzięciom uczniowie pogłębili swoją wiedzę dotycząca ekologii oraz odnawialnych źródeł energii.

Monika Grodzka