• Dzień Niepodległości
      • Dzień Niepodległości

      • 15.11.2022 21:20
      • 11 listopada to data, która symbolizuje miłość do ojczyzny, walkę o wolność, niezmierzone pokłady wiary i - ostatecznie - zwycięstwo nad wrogiem. W przeddzień 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w szkole w Kopnicy odbył się uroczysty apel, w którym udział wzięła cała społeczność szkolna. W czasie uroczystości poświęconej naszej Ojczyźnie widzowie przenieśli się na chwilę w przeszłość, stając się świadkami rozbiorów Polski, kolejnych powstań narodowych i pierwszej wojny światowej. Bo dzieje naszej Ojczyzny to często burzliwe, niespokojne dni. Dni pełne grozy, lęku przed wrogiem i walki o wolność. Słuchając patriotycznych wierszy i pieśni, uczciliśmy pamięć naszych przodków, którzy zawsze mieli Polskę w swoich sercach. Chociaż Polska zniknęła z map Europy aż na 123 lata, Polacy niezłomnie wierzyli, że naród przetrwa, jeśli nauczy swoje dzieci jak być Polakami-patriotami. To codzienna nauka, praca, poświęcenie i miłość do naszego kraju sprawiły, że możemy nazywać się Polakami i cieszyć się wolnością.
        W montażu słowno-muzycznym udział wzięli uczniowie wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych - przedszkolaków, do najstarszych - ósmoklasistów. Swoją postawą, galowym strojem i zaangażowaniem uczniowie naszej szkoły udowodnili dziś, że Ojczyzna jest im bliska. Rozwiązując zagadki oraz quiz wiedzy o Polsce, wykazali się też znajomością symboli narodowych oraz zagadnień z zakresu geografii, historii czy kultury.
        Na zakończenie apelu przedstawiciele poszczególnych klas, grona pedagogicznego oraz rodziców przypięli do konturów Polski gołębie wolności. Zawierały one nasze skojarzenia do słowa PATRIOTYZM (np. honor, więź, duma) oraz zakończenia zdania Polska kojarzy mi się z... (np. ojczyzna, rodzina, orzeł).
        Podsumowując uroczystość, dyrektor szkoły, Rafał Kosowski, podziękował uczniom za występ. Zwrócił uwagę na to, jak ważne jest to święto dla każdego Polaka, ile wysiłku kosztowało utrzymanie tożsamości narodowej i jak trudna była droga do odzyskania wolności.
        #SzkołaPamięta

        Agnieszka Szafraniec
      • Wróć do listy artykułów
  • Galeria zdjęć

      brak danych